Cínový prívesok - Vitruviánsky muž - Leonardo Da Vinci

Kód: 925
Neohodnotené
€5,90
Skladom (>5 ks)

Detailné informácie

Podrobný popis

Vitruviánsky muž je pravdepodobne najslávnejšia ilustrácia Leonarda da Vinci. V tejto práci použil obraz aj text na vyjadrenie myšlienky a teórie Vitruvia, rímskeho staviteľa prvého storočia a autora „De architectura libri X“. Vitruviove myšlienky, ktoré prezentoval Leonardo, formovali základ teórie renesančného umenia a architektúry.

Vo svojej úvahe Vitruvius diskutoval o vlastnej symetrii a proporciách vo vzťahu k budovaniu chrámovArchitekt veril, že proporcie a miery ľudského tela, ktoré stvoril Boh, sú dokonalé a správne. Preto navrhol, že správne postavený chrám by mal odrážať a vzťahovať sa na časti ľudského tela. Podotkol, že ľudské telo môže byť symetrické, vpísané do kruhu aj štvorca. Táto myšlienka ovplyvnila jeho prax architekta.

Leonardova ilustrácia Vitruvia je perokresba tušom postavy muža, ktorého natiahnuté končatiny sa dotýkajú obvodu kruhu a okraja štvorca. Jeho pupok sa nachádza presne v strede kruhu. Tu je zmena perspektívy v práci. Je statická v štruktúre, ale dynamická v zobrazení pohybu živého človeka. Ručne písaný text obklopuje kresbu postavy.

Rôzni umelci a architekti považujú ilustráciu Vitruviovej teórie za prioritnú pre Leonarda, ale da Vinciho kresby sa odlišujú od predchádzajúcich prác v tom, že postava muža je v dvoch rozličných polohách v rámci toho istého obrazu. Je súčasne v kruhu aj štvorci, pohyb a živosť zosobňujú aktívne ruky a nohy. Leonardova postava vyzerá ako živá bytosť s nepoddajnými vlasmi.

Text, ktorý obklopuje postavu parafrázuje Vitruviove teórie. Je zrejmé, že da Vinci napísal text po vytvorení výkresu, lebo slová sú šité na mieru obrysy kruhu a štvorca. Prítomnosť textu legitimuje obraz, orgán Vitruvius vysvetľuje, prečo Leonardo vytvoril výkres. No obraz je iba ilustrácia textu. Význam diela je v spojení medzi obrazom a slovom.

Vitruviánsky muž je obraz da Vinciho názoru na proporcie človeka a na architektúru. Cieľom tejto ilustrácie je zhromaždiť názory na umenie, architektúru, anatómiu človeka a symetriu v jednom výraznom obraze. Týmto da Vinci pripomína význam, ktorý sa nedal vytvoriť len prostredníctvom slov alebo len obrázka.

Význam vitruviánskeho muža je v jasnom odraze myšlienky svojej doby. Ukazuje nadšenie pre Vitruviove teórie medzi da Vincim a jeho súčasníkmi.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: